pátek 26. února 2016

Kolik vaší práce si necháte opravdu zaplatit?


Odhadnout své náklady a cenu pracovního úsilí je těžký úkol, který čeká zejména na podnikatele a pracovníky na volné noze. Umět si spočítat, kolik vaše práce opravdu stojí, a kolik byste tedy měli dostat zaplaceno, je důležité i pokud jste zaměstnancem firmy. Nepodceňujte sílu, kterou vládne time tracking. Hlavní chybou je propadnout dojmu, že osobní mzda, kterou vám stanovil zaměstnavatel, správně oceňuje práci, kterou pro něj odvádíte.

Jak velkou část práce si opravdu necháte zaplatit? Pracujete přesčas? Máte pocit, že máte nárok dostat přidáno? Jste podnikatel a nevíte, jak stanovit cenu za váš produkt/službu? Pokud jste odpověděli na některou z předešlých otázek ano, je načase začít měřit. Vezměte si jeden den volno a věnujte ho zaznamenávání času, zmapování všech pracovních aktivit. Je potřeba započítat veškerý čas, který jste práci věnovali, ať už se jedná o vyřizování potřebných dokumentů na úřadě, sepisování nabídky, odpovídání na emaily či cestování za klientem. Neokrádejte sami sebe o peníze a nepodceňujte se. Oceňte svou práci přesně dle nákladů a času, které musíte do úkolů vynaložit.

Naučte se odhadnout čas potřebný na práci


Prvním krokem k úspěšnému podnikání je umět odhadnout, kolik času zabere zpracování jednotlivých úkolů. Začněte tím, že si v nějaké chytré aplikaci, například české aplikaci primaERP, která nabízí nespočet užitečných funkcí, vytvoříte To-Do list, do kterého si budete zapisovat všechny úkony, které během pracovního dne vykonáváte. Na chvíli zapomeňte na papírový odškrtávací seznam, který je sice příjemnou alternativou, ale s nedostačujícími funkcemi. Hlavním úkolem je zaznamenání časových úseků, které jednotlivým úkolům věnujete. Pracujte s úkoly jako s časovými událostmi. Mějte přehled nad prací, kterou odvádíte. Odlišujte úkoly, které jsou již zdárně hotové od těch, na kterých stále pracujete, nebo teprve čekají na vyřízení.

Vyhněte se multitaskingu a pracujte na úkolech jednotlivě. Pokud chcete stanovit, kolik času jste nad jednotlivými úkoly strávili, nemůžete dělat dvě věci najednou. Pracujte efektivně a vždy se věnujte jen jednomu problému. Poté si nezapomeňte poznamenat, kolik času jste nad úkolem opravdu strávili. Můžete pak porovnávat vaše odhady s reálnými daty, což vám pomůže při stanovování termínů a dalším plánování vašeho času.

Výhody time trackingu časových nákladů

  • Jednou pro vždy skoncujete s tendencemi přehltit se úkoly. Stanovte si reálnou nejkratší dobu na každý úkol a dodržujte ji (reálnou dobu na jednotlivé úkoly stanovíte jedině tak, že budete svůj čas monitorovat).
  • Budete mít přehled. Využívejte pouze jednu aplikaci a mějte přehled o „obsazenosti“ každého pracovního dne. Nenechejte se zahltit papírky, diáři, online kalendáři a upomínkami v mobilu. Synchronizujte a mějte vše na jednom místě.
  • Budete znát reálné náklady své práce.
  • Dokážete svou práci ohodnotit, získáte argumenty proč je vaše práce cennější a měli byste dostat přidáno.
  • Jako zaměstnavatelé budete znát reálnou hodnotu práce vašich zaměstnanců a dokážete je správně ohodnotit.

Použijte automatické výpočty vašich nákladů


Nic nedokáže odradit více, než nekonečné opakování rutinní práce. I zapisování nákladů spojených s vaším zaměstnáním se vám zanedlouho zprotiví a vaše úsilí poleví. V dnešním světě chytrých mobilů a internetu není potřeba, abyste museli myslet na vše. Nechte pro jednou někoho udělat práci za vás. S chytrou aplikací automatického výpočtu nákladů již nemusíte bdít nad každou položkou v seznamu.

Kvantifikujte a pracujte s výsledky


Samotné monitorování časové náročnosti úkolů nestačí. Je potřeba s daty dále pracovat. Pokud jste konečně zjistili, kolik času vám zaberou schůzky s dodavateli, studium konkurence na trhu či hledání vhodného zaměstnance, nenechte data ležet ladem! Vytvořte si grafická znázornění, která jasněji ukáží alarmující položky, které v časovém plánu červeně vyskakují. Možná zjistíte, že až moc času věnujete vyřizování emailové korespondence. Nebo naopak, že investujete málo času do seberozvoje. Využít informace je stejně důležité, jako jejich získávání. Díky kvalitnímu time managementu začnete fungovat efektivněji a s nižšími náklady.


Žádné komentáře:

Okomentovat