pátek 15. ledna 2016

Jak ovlivňuje počasí naši produktivitu?


Produktivita práce je jedním z nejdůležitějších faktorů pro úspěšný obchod či podnikání. Nejen zaměstnavatelé chtějí, aby jejich zaměstnanci a spolupracovníci dokončili svou práci v co nejkratším čase, s minimálními náklady a nejlépe v nejvyšší možné kvalitě. Dokážeme přesně určit, co všechno naši produktivitu ovlivňuje? Jsme ochotni a schopni pracovat více, pokud k tomu máme vhodnější podmínky? Určitě ano. Dnes se zaměříme na jeden z prvků, který ovlivňuje naši produktivitu každý den, a ne malou měrou – počasí.

Počasí v nás každodenně vytváří různé nálady a pocity. Pokud se cítíme zkroušeně a pod psa, jde nám práce hůře, než když jsme skvěle naladěni a plni energie. Z tohoto pohledu by se dalo usuzovat, že pěkné počasí přispívá k vyšší produktivitě. Nenechme se však zmást, realita může být často přesně obrácená. Je velice těžké říci, jestli je člověk produktivnější při škaredém nebo slunečném počasí. Odborné studie však ukazují, že většina populace je produktivnější právě v deštivých a zatažených dnech.

Korelace mezi počasím a schopností dotáhnout práci dokonce


Podívejme se na příklad studie zahrnující zaměstnance jedné banky v Tokiu, kterou vypracovali vědci z Harvard Business School. V průběhu dvou let byly zaznamenávány data ohledně produktivity, které byly následně korelovány s meteorologickými statistikami za stejné časové období. Výsledky ukázaly, že čím více bylo počasí pošmourné, tím více byli administrativní zaměstnanci produktivní při dokončování úkolů. Naopak, čím více bylo počasí slunečné a jasné, tím se jejich produktivita snižovala.

Máte to tak stejně? Není se čemu divit. Vize slunečné oblohy v nás totiž vyvolávají myšlenky na aktivity, které bychom mohli dělat venku, místo toho, abychom pracovali na nudných úkolech v práci. A co víc, tento negativní vliv na nás má nejen počasí, ale také jeho imaginace. Vědci zjistili, že lidé, kteří během práce sledují obrázky či videa s krásným počasím, jsou poté méně produktivní. A co vy, také máte na pracovní ploše prosluněnou fotografii z letní dovolené? :-)

Zahrňte předpověď počasí do vašeho time-managementu


Ukázalo se, že počasí může mít zásadní vliv na produktivitu a také na způsob, jakým přemýšlíme. Ne všichni však na počasí reagují stejně. Někoho krásné počasí nakopává k lepším výkonům, jiným se zvyšuje produktivita, když je zataženo a prší. Zjistěte, jak jste na tom vy a naplánujte si práci tak, aby nejtěžší a nejnáročnější úkoly spadaly do dnů v týdnu právě „s vaším produktivním počasím“.

Pokud máte problémy se soustředěním se na konkrétní projekt, podívejte se na předpověď počasí a zakomponujte tyto informace do vašeho time-managementu. Vyberte si některý z nástrojů pro efektivní plánování a vložte do něj údaje z předpovědi počasí. Přírodu ovlivnit nemůžeme, můžeme se však přizpůsobit podmínkám a pracovat efektivněji, aniž bychom museli vynaložit více úsilí.

Naše rada tedy zní, využijte toho! Ve dnech, kdy vládne vaše produktivní počasí, si naplánujte obtížnější úkoly, zůstaňte v práci o trochu déle, nebo skoncujte s prokrastinací a odhodlejte se pracovat na dlouho odkládaném úkolu. Ze začátku si pečlivě zaznamenávejte čas a poté sami uvidíte, jak bude vaše produktivita stoupat.

Žádné komentáře:

Okomentovat