úterý 29. prosince 2015

Zařiďte si nový rok 2016 podle svých představ

Starý rok se blíží ke konci a nastává ten nejlepší čas pro rekapitulaci a další plánování. Novoroční předsevzetí si touto dobou dává každý druhý, podle britské studie je ale ve skutečnosti dodrží jen 12 % z nás. Jak zařídit, abyste patřili mezi ně a nadcházející rok se vydařil podle vašich představ? Schovejte se do tiché místnosti nebo oblíbené kavárny, připravte si tužku, papír a pojďme si to společně naplánovat!

Napište si, co se vám tento rok povedlo


Rozdělte si papír na dvě části a do levé části napište všechny svoje úspěchy, kterých se vám v tomto roce podařilo dosáhnout. Napište si opravdu všechno, na co si můžete vzpomenout, i kdyby to měly být jen maličkosti. Pokud svěříte svoje myšlenky papíru, pomůže vám to uvolnit mozkovou kapacitu a lépe analyzovat chaotickou směs informací. Napište, čeho jste dosáhli v takových oblastech, jako je práce, rodina, zdraví, odpočinek, vzdělání (osobní rozvoj) nebo finance.

Možná vás to příjemně překvapí. Žijeme totiž v hektické době, kdy nemáme čas v klidu zhodnotit výsledky ani přehodnotit směr.

Napište si, co se vám tento rok nepovedlo


Nyní se dostáváme do pravé části papíru. Sem napište, co se vám v průběhu uplynulého roku naopak nepovedlo. Mějte však na paměti, že neúspěch nemusí nutně znamenat, že to bylo špatně. Každý neúspěch berte jako zkušenost, která vás posouvá dál. I kdybyste letos něco ztratili, popřemýšlejte, co vám tyto ztráty přinesly. Určitě přijdete na něco pozitivního. 

Například pokud se vašemu podnikání letos nedařilo, řekněte si v duchu, že je dobře, že jste vydrželi a nevzdali to. Je lepší dívat se před sebe a myslet na to, že máte možnost všechno změnit k lepšímu. Pokud jste takové štěstí neměli a vaše firma nebo živnost zkrachovala, vnímejte to tak, že teď máte možnost najít novou niku (angl. niche znamená mezera na trhu nebo specifický segment).

Popřemýšlejte o tom, co se vám nepodařilo, čemu jste nevěnovali patřičnou pozornost, na co vůbec nezbyl čas. Pokud sepíšete svoje neúspěchy na papír, dá se s tímto seznamem velmi dobře pracovat. Je dost pravděpodobné, že už při tvorbě tohoto seznamu uvidíte nedostatky předchozího plánování. Například pochopíte, že vaše cíle byly nekonkrétní, plány nejasné, nereálné, nebo nebyly doprovázeny konkrétními kroky.

Nyní se podívejte na každý bod zvlášť a zkuste v něm najít něco pozitivního. To, čemu vás naučil neúspěch, nebo jaké nové příležitosti se vám díky zdánlivému nezdaru naskytly. Tyto poznatky přeneste do levé části papíru. Pravou část potom odtrhněte a zničte. Takto vám zůstane seznam, s jehož pomocí můžete začít plánovat nový rok na pevných základech.

Napište si, čeho byste chtěli dosáhnout


Opět si vytvořte dva seznamy. Do jednoho si napište, co všechno byste chtěli dělat. Soustřeďte se na své silné stránky, na to, v čem vynikáte a co vám jde od ruky. Do druhého seznamu potom napište, jak byste chtěli, aby vás vnímalo okolí. Pokud se tyto dva seznamy liší, zřekněte se cílů, které vám jsou vnucovány zvnějšku. Vytvoříte si tak seznam skládající se výhradně z vašich osobních cílů.

Roztřiďte si cíle na osobní, pracovní, rodinné a společenské, popř. definujte další kategorie, které jsou pro vás důležité. A následně zhodnoťte, zda váš seznam „nepokulhává“. Může se stát, že v jedné kategorii bude příliš mnoho aktivit a v jiné téměř žádná. Možná to budete chtít ještě upravit. 

Roztřiďte si své cíle podle priorit a maximálně je konkretizujte. Například pokud chcete cestovat, představte si, kam byste chtěli jet, koho byste si vzali s sebou a kolik by to mělo stát peněz.

Vytvořte si plán a kontrolujte jeho plnění


S konkretizací cílů souvisí i konkretizace termínů. Velké cíle si rozdělte na jednotlivé činnosti, které budete vykonávat každý týden nebo každý den. V takovém případě se vám ambiciózní cíl už nebude zdát nedosažitelným. Vedle svého seznamu si nakreslete tabulku sestávající z 12 sloupců a zkuste si roztřídit svoje cíle podle jednotlivých měsíců. Na základě svých předchozích zkušeností si kriticky rozdělte svůj časový kapitál podle dílčích úkolů, nebo se něčeho vzdejte, pokud cítíte, že nemáte šanci všechno zvládnout. Nezapomeňte si mezi jednotlivými úkoly naplánovat i časové rezervy. Je to důležité pro vaši psychickou pohodu.

Se svým plánem se musíte ztotožnit a mít ho neustále před očima. Tady vám může přijít vhod kalendář, plánovač, nebo barevné lepicí papírky na vaší lednici. Vytvořte si nástěnku, kde můžete sledovat plnění dílčích aktivit vedoucích k dosažení vašich cílů, nebo mějte deník, kam budete zapisovat svoje úspěchy. Na formě nezáleží. Hlavně si zapisujte pokroky, které děláte v dosahování svých cílů. V takovém případě budete mít lepší přehled o tom, v jaké části cesty se právě nacházíte. 

Pokud se vám něco nedaří, ptejte se „proč“. Nejčastější výmluvou v těchto případech bývá známá větička „nemám čas“. Pokud tuto větičku používáte i vy podezřele často, popřemýšlejte o tom, jak trávíte svůj čas. Může vám pomoct jednoduchý kalendář v kombinaci s aplikací na sledování času. Možná něco děláte neefektivně nebo vás někdo neustále ruší. Najděte žrouty času, které brání realizaci vašich plánů.

A pamatujte si jednu důležitou věc - aby vaše rozhodnutí neskončila na pohřebišti novoročních předsevzetí, je nezbytné udělat z nich rutinu. Z jednoho bůčku nikdo neztloustne a jedna intenzivní lekce angličtiny neposune vaše znalosti o úroveň výš. Skutečné životní změny doprovází síla zvyku, nikoli jednorázová rozhodnutí. Jednou se zničit v posilovně dokáže každý, ale přijít během měsíce na deset tréninků – to už chce pořádnou sílu vůle.

Chcete zhubnout, začít běhat, nebo trávit více času s rodinou? Zapomeňte na hrdinské činy a soustřeďte se na budování zvyku.

primaERP vám drží palce a přeje šťastný nový rok dle vašich představ.Žádné komentáře:

Okomentovat