pátek 18. prosince 2015

Co takhle dát si pauzu?


Zkontrolovat mailovou schránku, zavolat kolegovi, delegovat úkoly sekretářce, naplánovat schůzku s právníkem, přijít včas na pracovní oběd s klientem, což znamená dostat se na opačnou stranu Prahy přes dvě demonstrace věnované uprchlíkům… Taky už vám z toho jde hlava kolem? Práce, schůzky, perfektní time management maximalizující váš pracovní výkon. NE! STOP! DOST! Zhluboka se nadechněte a na chviličku se zastavte. Pokud opravdu chcete dosáhnout něčeho velkého a zachovat si přitom zdravý rozum, zastavte se a popřemýšlejte, proč to všechno vlastně děláte.

Je velmi jednoduché spadnout do věčného koloběhu. S klapkami no očích však můžete běhat donekonečna v mylném domnění, že vám to každou chvíli přinese vytoužený úspěch. Dokonce i mnoho společností žije v domnění, že produktivita zaměstnanců závisí na zachování hektického pracovního tempa a neustálého tlaku na výkon.

Spousta z nás se vystavuje stresu i nevědomky. Žijeme totiž v době, kdy moderní technologie zaplňují každou škvíru. Když jsme dříve mohli jet městskou hromadnou dopravou a v klidu si číst noviny nebo přemýšlet o tom, co nás dneska čeká, s nástupem chytrých telefonů jsme se těchto okamžiků, kdy můžeme být v myšlenkách jen sami se sebou, dobrovolně vzdali. Abychom si mohli chatovat v messengeru nebo hrát hry na telefonu, vzdáváme se svého klidu výměnou za malou dávku endorfinů. Proč endorfinů? 

Náš mozek je pořád zaneprázdněn a tento stav mu v podstatě naprosto vyhovuje. Vykazuje totiž aktivní činnost, avšak nemusí doopravdy přemýšlet ve smyslu plánování dlouhodobých cílů a konkrétních kroků, které k nim povedou, protože mu na to v záplavě příchozích zpráv nebo pohybujících se postaviček na displeji telefonu prostě nezbývá čas. Přitom tyto vzácné chvilky, které člověk může trávit jen sám se sebou, jsou pro plánování budoucnosti nesmírně důležité.

Jak se vám do hlavy mají dostat nové nápady, když veškerá mozková kapacita je zaneprázdněna přepínám různých aplikací nebo kontrolováním e-mailové schránky? Ředitelka konzultační společnosti „WhiteSpace at Work“ Julet Funt například zavedla speciální pauzy, kterým říká „bílá místa“. Tyto krátké pauzy mají umožnit zaměstnancům vyprázdnit hlavu, aby potom mohli být více kreativní a produktivní. „Když lidé pracují na úkolech nepřetržitě, aniž by si dopřáli trochu času na zamyšlení a restart, je téměř nemožné dosahovat nadstandardních výsledků,“ říká autorka tohoto nápadu. 

Najděte si i vy nějaké místo, kde můžete v klidu pozorovat dění kolem sebe a myslet na to, čemu se věnujete. Nemusíte ihned provádět nějaké změny, jen se zastavte a vydechněte. Přemýšlejte o věcech nebo událostech, které vám brání v dosažení lepších výsledků, nebo naopak o tom, co je vaší konkurenční výhodou a hnacím motorem směrem kupředu. 

Většina odborníků souhlasí s tím, že nezbytným předpokladem vysoké produktivity je jasný přehled o tom, co všechno děláme. Pokud nevíte, na čem jste, jen těžko dosáhnete nějakých změn k lepšímu. Ale jak zjistit „pravdu“ o tom, co skutečně děláme a kolik tomu věnujeme času? Možná máte v paměti uložen svůj plánovací kalendář, pravdou však je, že tyto informace budou určitě zkreslené a pravděpodobně vám nepomůžou určit, čemu a jakým způsobem jste se doopravdy věnovali. Bohužel už nemůžeme vrátit čas, abychom to zjistili zpětně, ale jeden nápad bychom pro vás přece jenom měli. Od této chvíle si můžete začít budovat zvyk zaznamenávat svůj čas a vytvářet si přesné záznamy o tom, jak ho trávíte.

Nástroje na sledování času samy o sobě samozřejmě nepomohou zvýšit vaši produktivitu ani urychlit kariérní postup. Zaznamenávání času samo o sobě ani neusnadní řízení projektů nebo plánování cílů na příští rok. Nicméně nám pomůže shromáždit veškeré potřebné informace, které potřebujeme k analýze toho, co děláme, abychom zjistili, jak to můžeme zlepšit. Mějte na paměti, že nejsou důležitá data, která z měření získáme, ale to, co s nimi potom uděláme. Zaznamenávat svůj čas proto, abychom věděli, kolik hodin denně projíme, prospíme, nebo odpracujeme, je k ničemu, dokud se nenaučíme tato data dále zpracovávat, analyzovat je a zjištěné informace využívat ve svůj prospěch. 


Touha po změně k lepšímu musí vycházet zevnitř. Nebojte se být k sobě upřímní a hledat příležitosti, jak zjednodušit svoje pracovní povinnosti. Pokuste se najít úkoly, které jsou zbytečné a okrádají vás o čas. Také se zamyslete, jestli se nemůžete zbavit některých starých projektů, které už vás nikam neposouvají, negativních lidí ve vašem bezprostředním okolí a zlozvyků, které vám znepříjemňují život. Potom se vaše mysl bude moct odpoutat od zbytečností a začnou vás navštěvovat kreativní nápady. To vše vám pomůže uváženě vybrat si tu nejlepší cestu a neskončit opět zběsilou jízdou na horské dráze, která vede jen zpátky ke startovní čáře.

Přejeme vám klid na správná rozhodnutí a sílu na jejich realizaci,

Váš primaERP

4 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Docela bych to někde olajkoval. Tohle je super článek. Díky za zaslání odkazu. Btw. tenhle komentář píšu z práce. Pátek. Sedm hodin... Asi bych měl jít domu :-)

Lamič řekl(a)...

Velice pěkný článek :) Myšlenky zde jsou velice podnětné. Osobně se snažím pauzy hodně zapracovat. Ale ne tak, že prozevlím celý den, ale mám jasně dané intervaly, kdy něco dělám a kdy ne.

Tomáš Oliverius řekl(a)...

Výborný článek, jako obvykle. Sdílím na Twitteru a přeji celému vašemu týmu krásné Vánoce a bezva nápady i radost z práce v roce 2016.

Uljana Černohorská řekl(a)...

Vaše komentáře nám dávají větší chuť do práce. Děkujeme vám za ně! A do nového roku přejeme jen to nej. :-)

Okomentovat