pátek 6. listopadu 2015

Organizace času pro živnostníky


„Lidé si myslí, že to nejtěžší na životě na volné noze je sehnat zakázky. A přitom to nejtěžší je je odmítat.“ K napsání článku nás tentokrát inspiroval tweet od guru sociálních sítí Michaely Losekoot. V 88 znacích se jí podařilo naprosto výstižně shrnout podstatu problému, se kterým se dříve či později setká většina úspěšných živnostníků. Euforie z toho, že přichází čím dál víc zakázek, nezná mezí, v očích se protáčejí dolary a na další poptávku se z úst dere „beru to“ a to ještě dřív, než se náš hrdina živnostník podívá do diáře a reálně zhodnotí svoje síly. Připomíná vám to něco?

Od schopnosti zorganizovat si čas přímo závisí, kolik peněz si živnostník vydělá. Není proto divu, že místo 40 hodin týdně, které stanovuje zákoník práce, živnostníci často pracují mnohem více. Na první pohled by se mohlo zdát, že tak pracovitý spolupracovník je snem každého zaměstnavatele, ale není tomu tak. Obzvlášť začínajícím podnikatelům může práce jednoduše přerůst přes hlavu, což se nejdříve projeví na kvalitě jejich osobního života, potom na posouvání deadlinů a může to vyústit až k trvalému poškození jejich dobrého jména u odběratelů. Dostat se do časové tísně samozřejmě může i zaměstnanec, o svém tanci s termíny mimochodem jednou psal i můj kolega z ABRY Ale troufám si tvrdit, že u podnikatelů je to jev mnohem častější, protože podnikavost, a tedy i vytíženost, mají podnikatelé zabudovanou přímo v názvu svého povolání. Time management by proto rozhodně neměli brát na lehkou váhu.

Rozlišujte mezi prací a odpočinkem


Pokud vás práce baví a chcete vynikat ve svém oboru, je poměrně běžné, že se hranice mezi prací a odpočinkem prolíná. Upřímně věřím, že je to optimální stav, ke kterému se snaží dospět většina čtenářů našeho blogu. I tak byste ale měli mít jasno v tom, co vás nabíjí energií. A neříkejte, že stíháte relaxovat při nastavování reklamní kampaně pro klienta nebo čtení odborných časopisů. Pro sebe jsem si například stanovila, že za odpočinek považuji jen ten čas, který netrávím u počítače. Může sem spadat i úklid, vaření, školení, nebo setkání s kolegy, důležité pro mě je, že kontakt s lidmi, na rozdíl od kontaktu s klávesnicí, mě nabíjí energií. Najděte si i vy svůj zdroj energie a při plánování svých aktivit na něj rozhodně nezapomínejte!

Dodržujte rovnováhu mezi pracovním a osobním životem


Na workshopech věnovaných rozvoji osobnosti se občas dělá skupinové cvičení, kde všichni účastníci nakreslí stůl, který má čtyři nohy. Každá noha může mít délku 1-10 dílků a měla by symbolizovat jednu ze čtyř oblastí života – peníze, práci, zdraví a vztahy. Podle délky nohou se pak dá jednoduše rozpoznat, v jakém stavu je ta která oblast vašeho života. Pokud si toto cvičení rozhodnete vyzkoušet na sobě, mějte na paměti, že jedna krátká noha může velmi jednoduše způsobit nestabilitu nebo zhroucení celého systému.Motivací pro rozjezd vlastního podnikání nebo práci na volné noze často bývá snaha lépe zabezpečit rodinu a trávit s ní více času. Paradoxně se však stává, že na rodinu začne začínajícím podnikatelům zbývat míň a míň času. Z průzkumu serveru Podnikatel.cz mimochodem vyplývá, že živnostníci průměrně pracují 65 hodin týdně, což osmihodinové práci rozložené do pěti dnů v týdnu rozhodně neodpovídá.

Pokud jsou nohy vašeho stolu symbolizující vztahy s rodinou a zdraví dostatečně dlouhé a silné, můžete toho samozřejmě využít a ponořit se do práce a výdělku peněz po hlavě, abyste posílily i finanční a pracovní „nohu“. Nezapomínejte však svůj stůl pravidelně kontrolovat!

Učte se být produktivní


Pamatujte si, že existuje významný rozdíl mezi aktivitou a efektivitou. Můžete celý den aktivně poletovat, jak se lidově říká, od čerta k ďáblu, průběžně si utírat kapičky potu z čela, ale večer zjistit, že jste vlastně nic moc neudělali. Myslím tím nic, co by vás posouvalo blíž k vytyčenému cíli. Čím dřív si to uvědomíte, tím líp. Zkuste se v půlce pracovního dne na chvilku úplně zastavit, uklidnit a zhodnotit, jestli vaše dnešní pracovní aktivity směřují tím správným směrem. Schopnost efektivně pracovat není talent, kterým by příroda nadělila jen několik šťastlivců. Je to dovednost, která se musí pracně budovat a poté pevně zafixovat. Každému vyhovuje něco jiného, proto existuje velké množství různých nástrojů na zvýšení produktivity a odborníci na time management mají pořád o čem psát. Nebudeme se snažit shrnout všechna moudra do jednoho článku, ani vám nebudeme doporučovat jeden jediný lék na všechny neduhy. Zájemci o osobní rozvoj mohou navštívit web Mít vše hotovo, kde je možné najít spoustu článků, zkušeností a rad týkajících se efektivity a osobního rozvoje. Nemusíte se ani bát sáhnout po nějaké knize, doporučujeme například Snězte tu žábu nebo Čtyřhodinový pracovní týden. Hlavní je potom nabyté vědomosti aplikovat v praxi!

Odmítejte zakázky


Tajemství úspěšných živnostníků spočívá v tom, že umí odhadnout časovou náročnost zakázky a dobře rozvrhnout svoje síly. Pokud teprve začínáte podnikat a netušíte, kolik času zabere nový projekt, zkuste to jenom odhadnout a pak tento odhad vynásobit ještě minimálně dvěma. I kdyby šlo všechno hladce, nezapomínejte na to, že klient může mít odlišný pohled na věc a nemusí se mu líbit to, co se líbí vám. Projekt se tak může rozrůst do závratných rozměrů. Rozhodně si neberte více projektů najednou s předpokladem, že všechno půjde hladce. Nejsem pesimista a od podnikání vás rozhodně nechci odradit, ale v životě zodpovědného podnikatele musí být vždy prostor na to „co kdyby náhodou se něco nepovedlo“. Učte se odmítat zakázky a učte se odhadovat časovou náročnost projektů, třeba s pomocí time trackingových aplikací. Není to ale vždy jenom o času. Webdesignér a grafik Lukáš Hladeček například otevřeně na svých webových stránkách říká, kdy jim to se zákazníkem nebude klapat a za jakých okolností zakázku odmítne, i kdyby na ni měl čas. Vzbuzuje to velmi dobrý a profesionální dojem.

Dodržujte sliby


Pokud se chystáte strávit s rodinou víkend nebo vyrazit na dovolenou, nechte svůj pracovní počítač doma a na mobilu vypněte zvuky. Pokud něco slíbíte zákazníkovi, dodržte termín, i kdybyste měli požádat o pomoc jiného živnostníka. Mimochodem, vytváření vazeb také velmi pomáhá. Mějte s živnostníky ve svém oboru dobré vztahy. Někdy jim přihodíte zakázku vy, někdy oni vám. Myslete na to, že dobré jméno máte jen jedno. Nedovolte, aby vám ho chybičky způsobené časovou tísní pokazily! Hodně štěstí v podnikání i osobním životě!

Žádné komentáře:

Okomentovat