pátek 20. listopadu 2015

Jak podniká webdesigner Lukáš Hladeček?

"Webdesigner, grafik a dobrý člověk", tato slova se vám vryjí do paměti, ať už chcete, nebo ne. Když v našem týmu padlo rozhodutí podívat se na to, jak podnikají uživatelé primaERPu, ihned jsme si vzpomněli na Lukáše Hladečka. "Není to jen lesk a sláva, ale to asi nikdo soudný a dospělý nečeká", řekl Lukáš hned na začátku našeho povídání. Zajímá vás, jak se tento rozhovor vyvíjel dál? Přinášíme vám ho celý v autentické podobě!

Jak se vám žije na volné noze?


Teď skvěle. Čistokrevným volnonožcem jsem cca 4 roky. A začátky rozhodně skvělé nebyly. Opustil jsem solidní zaměstnání s nejasným pocitem, že potřebuju změnu. Trocha zkušeností a peněz do začátku, žádný převratný nápad, žádní klienti, jenom rodina, která chce jíst. Čeština má pro takové rozhodnutí pěkné slovo - hazard. Protože jsem si velmi záhy bolestně uvědomil absenci zákazníků, začal jsem oprašovat kontakty. A něco se chytlo. Práce bylo dost a já se utvrdil ve své bohorovnosti. Na rok. A pak bylo zle. 9 měsíců jsem jen paběrkoval.

Zachránil mne vlastně až online marketér Radim Hasalík, který mi vysvětlil, že vlastně nemám co nabídnout a mé znalosti jsou velmi nedostatečné. Tvrdá facka mému egu, kterou jsem kousal zhruba týden. Výsledkem bylo hledání sama sebe, zjišťování, jak strašlivý jsem břídil, že nic neumím a hec, že to tak nenechám. Předělal jsem web: "Jsem profesionální grafik s dlouholetou ... " A znova předělal web: "Hledáte grafika pohodáře? Napište... " A zase předělal web. Nevím už kolikrát. Hledal jsem něco, čím bych zaujal klienty. A vždy to byla póza nebo přetvářka. Až jsem si řekl, že toho mám právě dost. A web jsem udělal tak drzý, jak drzý jsem já. Napomohla tomu i téměř nechtěná fotka mého pološíleného obličeje, jejíž autorem je můj kamarád fotograf Petr Kulda. A tak vzniklo vypoulené oko s nápisem Dobrý člověk. A začaly se dít věci. Lidi si všimli, lidi se smáli, lidi si pamatovali. A hlavně, lidi také chtěli takovou grafiku. Tento rok je ve znamení spousty pěkné práce. Za největší úspěch považuju, že mi web přivádí právě takové klienty, se kterými si sedneme. Mají podobné vidění světa. Respektujeme se a práce je radostí. A pak je to na ní i vidět, tedy alespoň doufám. :)

Nicméně si nedělám iluze. Slunce se střídá s deštěm, a zima s létem. Ale doufám, že už nikdy nebudu muset chodit do zaměstnání, protože mé výhry i prohry patří jen mně.

Jaké jsou vaše podnikatelské zásady?


Předně asi otevřenost a upřímnost. Pokud chybí důvěra, nebude to fungovat. Takže hned z kraje vysypu na klienty zálohu, hodinovku, termín dodání a kdy si k zakázce mohu sednout. A dávno jsem vyrostl z: "Ano, vše umíme". Bylo pro mne velkým zjištěním, že klient ocení přímé: "Tohle se mi nepovedlo, tohle neumím. Tenhle termín bohužel nestihnu." A pokud se to stane, sám nabízím kompenzaci. Potřebuju klienta u sebe, potřebuju přátelskou uvolněnou atmosféru, proto si klienty často "zvu" k sobě přes sdílenou obrazovku. Stávají se tak spolutvůrci svého webu. Protože web nebo logo není jen o poučkách a pravidlech a o tom, jak to vidím profesně já. Klient se s ním musí ztotožnit. A pokud jasně a otevřeně komunikujete s klientem možnosti a výsledky, nedochází k zklamáním a nezdravým očekáváním. Opět pragmatismus: Potřebuju, aby se o mě hezky mluvilo. Ale je pravda, že mám lidi rád. :)

Jsem puntičkář. Dělám práci nejlépe, jak dovedu, protože hranice si posunete jedině tak, že je neustále atakujete. Ve vztahu s klientem jsem dominantní. Jako příměr používám vztah taxikář / zákazník. Zákazník říká, kam chce odvést, ale řídí taxikář. Dál si zakládám na včasné platbě. Faktury platím v den, kdy je dostanu na stůl.

Není to v tom, že bych byl jiný než ostatní, ale zjistil jsem, že se to prostě vyplácí. Takže jsem dobrým člověkem z čiré vypočítavosti. :)

Na jaký projekt jste nejvíce pyšný?


No, na každý, který právě dokončím. Nemohu odevzdat práci, na kterou bych pyšný nebyl. To by znamenalo, že jsem neodvedl své maximum a podvedl zákazníka - a hlavně sám sebe. Práce mě baví, neumím si představit, že bych něco odevzdal méně kvalitně, než dovedu.

Jakých chyb byste se nyní vyvaroval?


Jéje, těch by bylo. Pozérství: jednu chvíli jsem dokonce vystupoval jako firma, abych udělal dojem. Chyběla mi pokora ke klientům a jejich  potřebám. Často jsem je u projektu nepotřeboval, protože "já přeci vím všechno nejlíp". Také strach říkat nepříjemné věci. Byl jsem mistr mlžení. A i když jsem vyhrál bitvu, zákazník - světe div se - už se nevrátil. Ona se totiž důvěra nebuduje při pohodě, ale při průseru. Teprve tam se kalí ocel, tam máte možnost ukázat, jak za klienta bojujete, jak vám může věřit.

Miluju svoje staré práce - jsou v pravdě otřesné a někdy přemýšlím, že bych měl zákazníkům vrátit peníze. Ale právě mé nejstrašnější práce mi ukazují, jakou cestu jsem ušel. Když vidím své chyby, znamená to, že už to umím lépe. A to je vždy fajn zjištění.

Jak plánujete svůj čas?


Nebudu lhát, jsem povahou anarchista a k systematičnosti mám daleko. I když se s tím snažím válčit. Neuznávám doktrínu 8 hodin a 5 dní, pracuju, kdy chci a jak dlouho chci. Často si jdu na chvíli po obědě zdřímnout, pak si třeba zabubnuju a pak jdu na squash. To bych v zaměstnání nemohl. Práce z donucení je práce s nechutí, a ta pak jen těžko bude kvalitní. Ale samozřejmě ráno a dopoledne práci věnuju. A když mám naplánované schůzky, držím je. A pak často večer a do noci - jsem sova. Víkendy se snažím odpočívat - nedělal jsem to a radost z práce se vytratila.

Obvykle si do kalendáře štosuju úkoly na dané dny a ty pak řeším. Nechávám si rezervy, nestresuju se. Vybírám si podle chuti ty, která budu zrovna dělat. Experumentoval jsem s metodikama Pomodori a GTD. A spíš si ze všech dělám takový vlastní mix.

Jak vám pomáhá primaERP?


Velmi a v mnoha směrech. Najednou žasnu, kolik mi které úkony zabírají času a jak jsem byl neefektivní. Také je to super v monetizaci času. Prostě na konci měsíce se jen pokochám, kolik jsem vydělal drobnějšími pracemi, když rozesílám faktury. A zákazníci kvitují faktury za čas účtovaný na minuty. Opět to velmi posiluje důvěru. A je to takový prima policajt. Když jeden dva dny vyklusávám, hned v grafu vidím, že bych měl přidat. A líbí se mi ten nízký minimalistický, až funkcionalistický profil aplikace - žádné blbiny kolem. Takže zdravím a chválím kolegu grafika. :)

Zaujal Vás příběh Lukáše Hladečka? Chtěli byste na našem blogu více podnikatelských příběhů? Máte světu co říct? Napište nám! Jako vždy se těšíme na vaše dopisy a komentáře!

1 komentář:

Midge řekl(a)...

Prima. Pro mne jako pro webaře, teprve nedlouho na volné noze, velmi inspirující. Vyzkoušel jsem různé systémy plánování a sledování času a nyní jsem potkal primaERP. Myslím, že nic lešího opravdu není. Skvělá práce.

Okomentovat