pátek 16. října 2015

Jak vám time tracking pomůže lépe se soustředit?


Sedíte u počítače a usilovně se snažíte soustředit na práci, když do toho přijde nový e-mail nebo kolega prohodí něco vtipného. E-mail se musí samozřejmě ihned přečíst a na poznámku kolegy je potřeba reagovat, říkáte si v duchu. Jenomže najednou už vůbec nevíte, co jste dělali před tím... Připomíná vám to něco? Nebojte se, znají to úplně všichni! Jak studenti, tak i pracující jedinci. Ale co s tím? Pokud za sebou máte náročnou noc, budete to mít s koncentrací bohužel těžší, ve zbývajících případech vám pomohou následující pravidla.

Než si zapnete počítač, měli byste vždy vědět, co budete dělat


Když si sedáte k počítači, víte, co budete dělat, nebo si říkáte „zapnu to a pak se uvidí“? Pokud dopředu nevíte, na čem budete pracovat, nikdy nebudete nic stíhat. Na facebooku se pořád něco děje a kočičí videa jsou skvělá, ale pokud máte dlouhodobý plán a přesně víte, co je potřeba dneska stihnout, nenecháte se tak snadno rozptýlit. Určete si, kdy budete odpovídat na maily, kdy budete psát kód a kdy budete za odměnu relaxovat čtením zajímavých článků.

Jak vám pomůže time tracking?

Pokud začínáte pracovat na novém projektu a netušíte, kolik na něj budete potřebovat času, zkuste to alespoň odhadnout. Velmi vám to pomůže při dalším plánování. Jak na to? Při zakládání nového projektu si v aplikaci Time Tracking nastavte časový plán a přistupte k zaznamenávání časuPokud překročíte plán, v seznamu projektů se to zobrazí červeně.

Zbavte se rušivých elementů


Pokud pracujete ve sdílené kanceláři nebo dokonce v open space, může vám tato rada přijít k smíchu. Nicméně i zde vám pomůže první bod. Naplánujte si, co budete dělat a postarejte se o to, aby to věděli i ostatní. Samozřejmě nemusíte všechny informovat o tom, co právě děláte, ale každý by měl vědět, kdy se na vás může obrátit, pokud potřebuje vaši pomoc. Mějte svoje „konzultační hodiny“ a naučte své kolegy, aby je respektovali. Pokud děláte různorodou práci a nemůžete dopředu odhadnout, kdy budete mít volno, můžete využít následující radu.

Tip primaERPu

Vzhledem k tomu, že v primaERPu všichni při práci rádi posloucháme hudbu a máme v uších sluchátka, převzali jsme toto vtipné pravidlo.

Zdroj: http://theheadphonesrule.com/

Pokud má kolega sluchátka v obou uších, znamená to, že ho nemáme rušit. Pokud má sluchátko jen v jednom uchu, je nám plně k dispozici. :-) 

Zjednodušujte a delegujte


Obzvlášť pokud zastáváte vedoucí pozici, nikdy se nesnažte všechno zvládnout sami. Budete žít v neustálém stresu a napětí, což koncentraci rozhodně nesvědčí. Než se do něčeho pustíte, pořádně si rozmyslete, jestli ve vašem týmu není někdo, kdo by tento úkol zvládl lépe a efektivněji. Nebojte se poprosit o pomoc svoje kolegy. Pokud máte správně nastaveny firemní procesy, všichni by měli vědět, kdo je vytížen a kdo ne. 

Jak vám pomůže time tracking?

Ke každému projektu je možné přiřadit vlastníka projektu, který je odpovědný za jeho splnění. V rámci projektu je pak možné vytvářet dílčí úkoly a přiřazovat k nim odpovědné osoby. Všechno se potom zobrazí v přehledném týmovém kalendáři.


Pozor na multitasking


Kontrolní otázka – kolik teď máte otevřených záložek ve svém prohlížeči? A které z nich bezprostředně souvisí s vaším hlavním pracovním úkolem? Ještě před tím, než zavřete náš článek a vrhnete se na plnění svých pracovních povinností, měli byste vědět, že se multitasking opravdu nevyplácí. Nějakou dobu můžete mít pocit, že zvládáte víc věcí najednou a připadat si jako super hrdina, jenomže pak přijde na řadu stres, protože děláte všechno a nic pořádně. Vždy je lepší se soustředit jen na jednu věc a snažit se ji udělat co nejlépe.

Jak vám pomůže time tracking?

Není náhoda, že v primaERPu můžete zaznamenávat čas vždy jen na jednom projektu. Využívejte toho a věnujte se vždy jen jedné činnosti.


2 komentáře:

Tomáš Oliverius řekl(a)...

Ano, díky. Dobře napsáno.

Uljana Černohorská řekl(a)...

Děkujeme, Tomáši. :-)

Okomentovat