čtvrtek 17. září 2015

Time management (nejen) pro studenty


Pro někoho školní rok už začal, pro někoho začne během příštího týdne, ale příchod podzimu spojený s novými výzvami pocítili skoro všichni. Jak se z toho všeho nezbláznit a nejlépe si ještě na svoje konto připsat pár úspěchů? Vybrali jsme pro vás několik jednoduchých rad, díky kterým získáte náskok před svými spolužáky i kolegy.

1. Přemýšlejte na papíře


Jde o to, že pokud budete psát svoje myšlenky na papír, budou se vám snadněji formulovat cíle a kroky potřebné k jejich dosažení. Pomáhá to určit priority a vyčistit si hlavu.

Tip: Pokud nejste příznivcem zapisování na papír nebo se bojíte ztratit svoje důležité poznámky, můžete použít aplikaci Evernote, která se dá dobře synchronizovat se všemi vašimi zařízeními.

2. Plánujte svůj týden


Pokud si vyčleníte půlhodinky týdně na naplánování důležitých úkolů, můžete tím ušetřit v průběhu týdne až několik hodin. Doporučujeme tento rituál spojit i s vyhodnocováním stanovených úkolů za předchozí týden. Pokud se vám dlouhodobě nedaří plnit svoje plány, hledejte, v čem je problém. Všichni máme k dispozici jen 24 hodin denně a záleží jen na vás, jak s nimi naložíte.

Tip: Odhalit „časožrouty“ můžete i pomocí time trackingu. Zapisujte si, kolik času jste čemu věnovali a brzy vyplavou na povrch vaše neefektivní aktivity. Pro zapisování můžete použít obyčejnou tužku a papír nebo například aplikaci primaERP.

3. Nezapomínejte na Paretovo pravidlo


Paretovo pravidlo platí nejen v ekonomice, ale i v time managementu. Mějte na paměti, že 20 % úsilí přináší 80 % výsledky. Snažte se rozpoznávat činnosti, díky kterým jste schopni dosahovat nadprůměrných výsledků a těmto činnostem přiřazovat vyšší prioritu.

4. Nemíchejte práci a zábavu


Prokrastinační chvilky, během kterých je možné zkontrolovat svůj facebookový profil, dozvědět se novinky od přátel, nebo se podívat na zábavné video v době vyhrazené na práci, jsou důvěrně známy nejen studentům. Nejspíš sami moc dobře víte, proč byste se těmto činnostem měli v pracovní době raději vyhnout. Jak z toho ale ven? Zkuste si nějakou dobu poctivě zaznamenávat, čemu se opravdu věnujete. Pokud budete upřímní, brzy zjistíte, o kolik času vás tyto činnosti skutečně připravují. Když víte, že suma sumárum zaberou videa a čtení novinek polovinu vašeho produktivního času, už nebude tak jednoduché omluvit si 3 minuty věnované sledování dalšího videa.

5. Časové rezervy


Snad nejvíce problematický bod pro všechny studenty i absolventy. Nehledě na to, že v dnešním světě se všechno dělá „na poslední chvíli“, zkuste si někdy napsat seminární práci nebo odevzdat projekt s předstihem. Můžete se těšit na blažený pocit, který zaplaví celé vaše tělo i duši. :-) Tento pocit by se vám mohl zalíbit natolik, že se ho budete snažit zopakovat i v budoucnu.

Máte i vy nějaké jednoduché triky pro lepší time management? Pište do komentářů!

Žádné komentáře:

Okomentovat