čtvrtek 10. září 2015

Proč je práce na dálku stále oblíbenější?


Dnes je čím dál víc důvodů, proč lidé dávají přednost práci z domova před klasickou prací v kanceláři. Není to jenom proto, že by to bylo pro ně pohodlnější, ale i proto, že jsou doma produktivnější a mohou si svůj den lépe uspořádat. Ale proč i firmy začínají upřednostňovat spolupráci na dálku? Pojďme se na to podívat zblízka!

Větší výběr zaměstnanců


Distribuované týmy mohou využívat služeb odborníků z celého světa. Až donedávna tento koncept vůbec neexistoval a firmy hledaly pouze lidi ze svého okolí. Toto pravidlo je však pro řadu firem značně omezující. Pokud chtějí mít ve svém týmu nadaného pracovníka z jiného města, je velmi těžké přesvědčit schopné lidi, aby se přestěhovali za prací. Zde přichází na řadu řešení zaměstnat je u nich doma.

Pokud máte distribuovaný tým, můžete si jednodušeji vybírat ty nejlepší pracovníky. Pracovníci nejsou ničím limitováni a mohou pro vaši firmu udělat maximum. Sice si budete muset pozvat uchazeče na osobní pohovor (rozhodně to doporučujeme), ale získáte pracovníka, který je pro danou pozici optimální. Nevyberete relativně dobrého kandidáta, který je nejlepší z těch, kteří jsou v okolí vaší firmy, ale vyberete ideálního pracovníka, který je nejlepší pro danou pozici. Jak říká Jason Fried ve své knize „Rework“: „Poloha už není tak důležitá. Zaměstnávejte ty nejlepší lidi bez ohledu na to, odkud jsou.“

Výkonnější spolupracovníci


Pokud se zaměstnanců zeptáme, co je nejčastěji ruší při práci (kromě e-mailů), odpovědí je většinou kancelářské prostředí samo o sobě. Občas zvoní telefon, kolega má dotaz nebo si chce jenom povykládat… Samozřejmě není slušné své kolegy odmítnout, a tak zaměstnanci stráví dalších patnáct minut u kávy. A poté, co pracovník strávil čtvrt hodinky povídáním si s kolegou, potřebuje dalších několik minut na to, aby si vzpomněl, co před tím dělal a pokusil se opět soustředit na svou práci. To není až tak zlé, řeknete si v duchu, takhle to přece funguje všude. Ale pokud se taková malá rozptýlení sečtou za celý měsíc nebo rok, může vzniknout poměrně děsivé číslo.

S distribuovanými týmy ale všechno vypadá jinak. Vaši zaměstnanci si mohou sami zvolit, kde budou pracovat a omezit rušivé elementy na minimum. Je jedno, jestli pracují ve vlastní pracovně, kavárně, nebo coworkingovém centru, nejdůležitější je, aby se tam cítili dobře. Pro každého toto místo může vypadat jinak.

Loajálnější zaměstnanci


Pokud jste někdy pracovali v nějakém startupu nebo na jakýmkoli větším projektu, určitě víte, že je jedno, kde se kdo nachází. Pocit, že práce nikdy nekončí a je vždy co vylepšit, mají všichni. Ale i zde může pomoct práce na dálku. Místo toho, aby zaměstnanci seděli celý den v kanceláři a vraceli se domů pozdě večer, mohou si svůj čas lépe naplánovat. Místo toho, aby člověk vstával brzo ráno a vracel se pozdě večer, kdy se už všichni pomalu chystají do postele, může být doma s rodinou a sledovat, jak rostou děti. Zaměstnanci pracující z domova si mohou práci rozkouskovat podle toho, jak je potřeba. V konečném důsledku tak firma může získat velmi loajální zaměstnance, kteří si možnosti pracovat pro na dálku opravdu váží.

Práce zaměřená na výsledky


Zkuste si zadat do vyhledávače slovní spojení "práce z domova". Vyskočí na vás obrázky lidí pracujících na pohovce nebo v posteli, často jsou v pyžamu nebo županu, drží hrnek s horkým nápojem a usmívají se při pohledu do svého počítače... Skoro to vypadá, že práce z domova je pro lenochy. Opak je však pravdou. Práce z domova vyžaduje značnou dávku sebekázně a zdaleka není vhodná pro všechny. Před navázáním spolupráce s potenciálním zaměstnancem je třeba věnovat patřičnou pozornost jeho psychologickým vlastnostem a důkladně prozkoumat motivaci. Obzvláště náročné požadavky by měly být kladeny na vedoucí pracovníky, které mají řídit projekt.

Každý pracovník musí vědět, co se od něj očekává, jaké jsou priority, kdy musí být na příjmu apod. V dnešní době existuje velké množství nástrojů, které umožňují práci na dálku. O těch, které používáme my, jsme už psali. Úspěšnou firmu nebo projekt však netvoří software, ale lidi. Pokud se vám ale podaří sestavit dobrý tým a nastavit fungující pravidla, máte z velké části vyhráno. Při práci na dálku nikdo nemůže argumentovat tím, že odseděl u počítače svých osm hodin. Důležité jsou především výsledky.

Práce na dálku - budoucnost mnoha firem


Svět a společnost jsou dnes natolik propojené, že lidé z celého světa pracují spolu, aniž by o tom třeba věděli. Ty nejúspěšnější firmy potřebují nejlepší lidi a to bez ohledu na to, kde se nacházejí. Společně budují světové produkty, zdokonalují se v komunikaci a díky nástrojům umožňujícím týmovou spolupráci na dálku se u toho mohou i bavit.

Jak jste na tom vy? Chtěli byste pracovat na dálku, nebo vám více vyhovuje práce v kanceláři? Máte již nějaké zkušenosti? Pište do komentářů!

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

Okomentovat