středa 12. srpna 2015

Užitečné nástroje pro distribuované týmy


Jen málokdo si ještě před 10 lety dokázal představit, že bude možné pracovat na projektu, aniž by bylo nutné opustit pohodlí svého domova. Rychlé připojení k internetu, výkonné počítače a šikovné aplikace, které se přitom neustále zdokonalují, udělaly z této sci-fi představy pro mnohé z nás naprostou samozřejmost.

primaERP už od svého vzniku umožňuje svým zaměstnancům pracovat z domova a má proto zkušenosti s řadou užitečných nástrojů, bez kterých si už spolupráci na dálku nedovedeme představit. Zde jsou některé z nich.

Bez sdílení informací to nejde

Google Drive


Kdo by neznal Google Drive? Účty s méně než 5 uživateli mají téměř neomezený prostor na ukládání souborů, fotek, prezentací a vůbec všeho důležitého, co je potřeba pro práci. Všechno je uloženo v cloudu, takže ke svým datům máte přístup z jakéhokoliv počítače, tabletu, nebo mobilu. Sdílet soubory je přitom možné i s uživateli, kteří nemají účet na Googlu. Všechno funguje online i offline a aktualizuje se po připojení k internetu. Co víc si přát?

Komunikace je základ

Skype

 

Ze všech možných aplikací se nám nejvíce osvědčil starý dobrý Skype. Často je mnohem efektivnější, než psát několikastránkové e-maily, si s kolegy jednoduše zavolat nebo uspořádat online konferenci. Pokud mají všichni dobré připojení, kvalita zvuku je většinou velmi obstojná. Mluvit s kolegy přímo je rozhodně mnohem příjemnější, než všechno ťukat do klávesnice, ale mějte na paměti, že co je psáno, to je dáno. Slova mají vlastnost jít jedním uchem sem a druhým ven, proto doporučujeme každé rozhodnutí, ke kterému váš tým dospěje, ihned transformovat do formy úkolu a zapsat jej.

Organizace úkolů

Basecamp


Důležité úkoly automaticky zaznamenáváme do Basecampu, přiřazujeme k nim zodpovědnou osobu a určujeme deadline. Rovněž zde máme kalendář, do kterého zaznamenáváme dovolenou všech kolegů, takže víme, kdo je a kdo není k dispozici. Troufám si říct, že největším nešvárem ve světě IT je nedodržování termínů, se kterým se samozřejmě pravidelně potýkáme i my. Snažíme se proto velké úkoly rozbíjet na několik menších a stanovovat průběžné deadliny.

Sledování času

primaERP


S nedodržováním termínů bojujeme také pomocí zaznamenávání času stráveného plněním úkolů. Pomáhá nám to sledovat produktivitu jednotlivých zaměstnanců a učit se lépe odhadovat celkový čas potřebný na realizaci projektu. Používáme k tomu aplikaci primaERP, což je poměrně logické, protože ji sami vyrábíme a musíme vědět, jak funguje v praxi. :-)


Řešení problémů

TeamViewer


Pokud máme při práci z domova nějaký problém, TeamViewer je geniální nástroj, který nám ho pomůže vyřešit. Umožňuje totiž velmi rychlé připojení k jakémukoli počítači na světě a vzdálené ovládání počítače takovým způsobem, jakoby kolega stál u vás za zády. Umožňuje i další funkce, jako jsou např. online schůzky, prezentace, školení, nebo týmovou práci na dokumentech v reálném čase.

Propojení všech aplikací

Zapier


Zapier je velmi užitečný nástroj pro ty, kdo chce propojit několik webových aplikací mezi sebou bez složitého programování. Díky této aplikaci je například možné jednoduše vytvořit úkol pro obchodníka v CRM systému na základě emailu z poptávkového formuláře. Tato aplikace může usnadnit i práci marketérům a zjednodušit publikování obsahu na různých sociálních sítích.
Poznámka na závěr

Nehledě na nepřeberné množství aplikací, které jsou nyní na trhu pro distribuované týmy k dispozici, tajemství úspěchu tkví někde jinde. Nezáleží na tom, jaká je vzdálenost mezi vámi a vašimi kolegy, nebo na tom, jaké používáme aplikace, ze všeho nejdůležitější je pěstování týmového ducha. Pokud jste součástí zdravého týmu s dobrou firemní kulturou, ani globální výpadek internetu nebude záminkou, aby si pracovníci dali pohov.

Žádné komentáře:

Okomentovat